ارسال پاسخ
تعداد بازدید 969
نویسنده پیام
sedigh آفلاین

مدير سايت
ارسال‌ها : 263
عضویت: 9 /5 /1392
محل زندگی: تهران
سن: 41
شناسه یاهو: shah1352@yahoo.com
تشکرها : 193
تشکر شده : 52
راهنمایی و مشاوره درس سمینار
درود بر همه دوستان خوب مدیریت رسانه
از آنجاییکه دوستان زیادی که آموزش محور می باشند و در ترم پایانی خود درس 2 واحدی سمینار را می بایست بگذرانند سوالات بسیاری در خصوص چگونگی نوشتن یک پروموزال و طرحنامه خوب و قابل قبول برای درس سمینار و اساتید محترم مربوطه در دانشگاه وجود دارد ، نکات مهم زیر را بعنوان راهنمایی مطرح می کنم :
1- با توجه به استاد مربوطه و خواسته های ایشان که در همان جلسه ابتدایی برای دانشجویان مطرح میکنند ، از شما طرحنامه یا پروپوزالی را می خواهند که معمولا قبل از ارایه یک پایان نامه باید تهیه شود. نکته مهم تفاوت طرحنامه با پایان نامه می باشد که خیلی از دانشجویان را دچار ابهام و سردرگمی میکند که برای درس 2 واحدی سمینار کدامیک را باید تهیه کنند و پاسخ اینست که فقط و فقط یک پروپوزال و طرحنامه اولیه که در آن روش اجرای تحقیق فقط عنوان میشود و هیچگونه عملیاتی برای انجام روش تحقیق و متعاقبا روش های آماری ا ایجاد جداول مربوطه و ... صورت نمیگیرد. در اصل شما بعنوان یک محقق باید برای شروع یک کار تحقیقاتی ابتدا یک طرحنامه ای آماده کنید که در آن بگویید می خواهید در آینده چگونه تحقیق مورد نظرتان را به انجام برسانید ...
2- معمولا در یک طرحنامه خوب عناوین ثابت و مشخصی باید وجود داشته باشد تا بر اساس این فهرست ها مطالب مورد نظر بیان شود که در زیر به عناوین مهم اشاره می شود :
الف- عنوان موضوع تحقیق : مهمترین قسمت یک تحقیق درنظر گرفتن یک عنوان خوب و مناسب برای موضوع اصلی تحقیق می باشد که باید با درنظر گرفتن دغدغه های محقق از موضوعات مهم و قابل تامل و البته با در نظر گرفتن منابع و شرایط موجود و قابل دسترس محقق درنظر گرفته شود
معمولا از موضوعاتی مانند :
رابطه بین ( جامعه هدف) با (موضوع مورد دغدغه محقق ) آیا یک رابطه معنی دار می باشد
تاثیر ( موضوع مورد نظر و دغدغه محقق ) روی ( جامعه هدف ) ....
و ....
در تعیین و انتخاب موضوع تحقیق می بایست ضمن دقت در کلمات و واژه هایی که هر یک در بیان چارچوب نظریه ها و روش تحقیق تاثیر گذار می باشد ( نمثلا بجای واژه تاثیر .... از واژه رابطه ... استفاده شود ) سعی بر هرچه مشخص تر و کوچکتر کردن جامعه آماری مورد نظرمان شود ( بعنوان مثال در انتهای موضوع قید شود مطالعه موردی بر روی پسران جوان منطقع 6 تهران )
ب- مقدمه : توضیح کوتاهی در خصوص هدف از نوشتن تحقیق و تلاشی که محقق برای رسیدن به این هدف دارد
ج- ضرورت و اهمیت موضوع : توضیحی که نشان دهنده چرایی بیان این موضوع و اولویت آن نسبت به سایر موضوعات برای محقق و اهمیت نتیجه تحقیق برای مخاطبین و جامعه آن میتواند داشته باشد.
چ- بیان مساله: بیان فرضیه های موجود و سوالهایی که بعنوان دغدغه های محقق بوده و نهایتا منجر به یک سوال اصلی که همان موضوع تحقیق می شود
ح- تاریخچه تحقیق : ذکر عناوین تحقیق های صورت گرفته مرتبط با موضوع تحقیق محقق و بیان خلاصه ای از آنها
خ-چارچوب نظری : اشاره به فرضیات مهم و نظریه های اثبات شده از محققان نامدار و برجسته ایرانی و خارجی مرتبط با کلمات کلیدی موضوع تحقیق که میتوان آنها را با جستجو در اینترنت و یا در پایان نامه های محققان قبلی پیدا و استفاده نمود،
د- روش تحقیق : با توجه به منابع و امکانات موجود محقق میبایست روش مناسبی را مانند روش پرسشنامه ای ، کتابخانه ای ، اسنادی ، میدانی و پیمایشی و ... برای انجام تحقیق انتخاب کند . لازم به ذکر است که در طرحنامه بر خلاف پایان نامه هیچ کار اجرایی بعد از انتخاب روش تحقیق صورت نمیگیرد و تنها اشاره به آن میشود که قرار است با توجه به موضوع و جامعه آماری هدف از فلان روش استفاده شود تا به نتایج مطلوب و نزدیک به واقعیت برسیم.
کته مهم دیگر در این خصوص انتخاب موضوع تحقیق می باشد که باید با توجه به روش تحقیقی که محقق میتواند انجام دهد در نظر گرفته شود تا کار در آینده برای ارایه پایان نامه ( در صورتی که محقق فرا تر از درس سمینار بخواهد کار انجام دهد ) سخت و مشکل نشود.
طراحی یک فرم پرسشنامه خالی با فیلدهای مناسب و مرتبط با موضوع تحقیق که بصورت کمی و کیفی میتوانید درست کنید و ضمیمه طرحنامه نهایی باشد از امتیاز بالایی برخوردار خواهد بود
ر- نتیجه گیری و ارایه پیشنهادات : از آنجاییکه در طرحنامه یا پروپوزال کاری هنوز صورت نگرفته که محقق بتواند نتیجه گیری یا میصنهادی بدهد این بخش میتواند عنوان نشود ، در صورت مطرح کردن آن محقق بیشتر باید با در نظر گرفتن تحقیق های صورت گرفته و نتایجی که تا کنون صورت گرفته پیش بینی هایی کند و نقطه نظرات خودش را به انتهای پروپوزال خود اضافه کند.

ذ- منابع تحقیق : ذکر منابع خوب از محققان مطرح و اساتید بنام دانشگاهی که در سالهای نزدیکتر صورت گرفته است بسیار اهمیت دارد ، منابع خارجی و ترجمه شده هم میتواند خوب باشد
نکته مهم درباره منابع آنست که محقق باید توجه ویژه ای به استفاده از کلیه منابع ذکر شده مرتبط در پایان طرحنامه خود در متن تحقیق و بخشهای مهم آن مانند بیان مساله و ... داشته باشد و از منابع غیر مرتبط جدا پرهیز کند
نکته بسیار مهم دیگر ارجاعات درست و بجا از این منابع در کلیه بخشهای اصلی طرحنامه تحقیق می بلشد که بیانگر قابل استناد بودن یک تحقیق خوب می باشد.
نوشتن مطلب و سخنی از یک محقق بدون ذکر نام صاحب سخن و سال چاپ آن اثر بعنوان یک ارجاع بجا ، میتواند امتیاز منفی زیادی به همراه داشته باشد.
نمونه یک ارجاع ساده و خوب که معمولا داخل پرانتز آورده می شود:
( نام صاحب مطلب و سخن ، سال چاپ اثر صاحب مطلب)
( طباطبایی ، 1384)در انتها نکته حایز اهمیت آنست که دانشجویان عزیز اگر از منابعی در اینترنت یا پایان نامه هایی استفاده میکنند حتما با ویراستاری و ویرایش های منحصر به خودشان طرح تحقیقاتی خودشان را آماده و به استاد ارایه دهند تا ذهنیت کپی برداری شده را از استاد بگیرند.
زمانیکه استاد مربوطه دقت و تلاش شما را برای نوشتن طرحنامه اتان مشاهده کند و احساس کند بیشتر مطالب را خودتان نوشتید و کمتر از نوشته های تحقیق های دیگر استفاده کردید قطعا نمره خوبی از ایشان خواهید گرفت. لذا توصیه میکنم حتما در مقدمه و بیان مساله و نهایتا نتیجه گیری طرحنامه اتان اصطلاحا هز قلم و نگارش خودتان استفاده کنید تا کمتر حس کپی مطالب ویرایش شده به استاد دست دهد .

امیدوارم این توضیحات تا حدی شما عزیزان را در نوشتن پروپوزال هایتان کمک کند .
درصورت هرگونه سوال یا مشورتی میتوانید از طریق این پست یا ایمیل انجمن علمی با ما در تماس باشید
resanepnu@gmail.com

پنجشنبه 01 مرداد 1394 - 23:46
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
safoora آفلاینارسال‌ها : 54
عضویت: 7 /8 /1392
محل زندگی: تهران
سن: 34
شناسه یاهو: -
تشکرها : 9
تشکر شده : 3
سمینار دکتر عیدی
سلام به همگی
دوستانی که این ترم واحد سمینار دارند و در جلسه اول دکتر عیدی شرکت کردند، لطف کنند درباره نحوه انجام پروزه به بقیه هم اطلاع رسانی کنند. ضمنا اگر باز هم کلاس تشکیل می شود، تاریخ کلاسها را هم اعلام کنید.

متشکرم

سه شنبه 05 آبان 1394 - 08:35
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
ارسال پاسخبرای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


پرش به انجمن :